• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Açılır liste ile veri getirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ASLAN7410

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
70
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.

Ekte gönderidğim excel dosyamın 2.sayfası F2- F30 arasında veriler mevcut.

Bu verileri 1.sayfada açılır liste ile getiriyorum, ancak açılır listede veri aralığında boş olanlarda görünüyor.
Bu işlemi veri doğrulama ad yönetici ile yapıyorum.

Yapmak istediğim sayfa üzerinde hareketli buton olacağı için benim işime açılır liste lazım.

Veri doğrulama gibi açılır listede aynısını formülle yapabalir miyiziz?
Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• Örnek1.xlsx
    13.9 KB · Gösterim: 9
Açılan liste bağlantısı D1( veya sayfada görünmeyecek hücreye bağlantı yap sonra gizlersin), D5 teki formül =İNDİS(Sayfa2!F2:F30;D1;0)
1719343595687.png

Sayın Özcan Bey, ilginiz için çok teşekkürler.

İstediğim konu açılır listedeki bilgiyi hücreye yazdırmak değildi.

Veri doğrulamadan bilgi seçmek istediğinde veri aralığındaki boş hücreler görünmüyor.
Açılır listeden bilgi seçmek istediğimde veri aralığındaki boş hücreler açılır listede görünmesin istemiştim.

merhabalar
veri doğrulamadaki listede boş hücrelerindemi gözükmesini istiyorsunuz eğer öyle ise kaynak aralığını değiştirmeyi deniyebilirsiniz
1719372127104.png

Sayın Miraga ilginiz için teşekkürler.
Geliştirici/Form denetimleri/Birleşik giriş kutusu olan açılır listedeki boş yerlerin görünmesini istemiyorum.

1.jpg

Ad tanımlamadan=KAYDIR(Sayfa1!$f$2;0;0;BAĞ_DEĞ_SAY(Sayfa1!$f2:$f1000);1) yazalım ve bir isim verelim. Sonra açılan liste sağ tıklayıp girdi aralığı kısmına =verdiğiniz ismi yazın

Sayın karakan ilginiz için çok teşekkürler.

Dediğiniz gibi formülü ad yöneticisine ekledim, isminede LİSTE1 yazdım, girdi aralığına =LİSTE1 veya LİSTE1 şeklinde ayrı ayrı yazdım başvuru geçerli değil diye uyarı mesajı geliyor.

Bir örnek gönderebilir misiniz?

merhabalar
açılır listeye üzerine sağ tıklayıp resimde gösterilen değerleri değiştirmeyi deneyiniz
1719411241232.png1719411301535.png

Sayın Miraga dediklerinizi zaten yapıyorum, olmuyor ki.
Yapmak istediğim açılır listeyi tıkladığımda aşağıdaki boş hücrelerin görünmesini istemiyorum.
Bir örnek gönderir misiniz?

2.jpg

Deneyiniz. Form Denetiminden değil ActiveX ten Açılır Liste oluşturulursa sizin istediğiniz yapılabiliyor.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-ÖRNEK.xlsm
    23.5 KB · Gösterim: 11
Çözüm
Sayın SNNAY çok teşekkür ediyorum, tam istediğim gibi oldu, ellerinize sağlık.
Ayrıca cevap veren herkesede çok teşekkür ediyorum.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri