• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Açılır Hücrede Seçilen Veriye Göre Birimleri Sabitleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mcexrem

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
89
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar üstadlar,

Dosyamın TEKLİF sayfasına açılır hücre kaynağı olan DATA sayfasından veri seçmekteyim.
Ürünler teklif aşamasında paket ya da koli olarak fiyatlandırılıyor ancak faturalandırma aşamasında koli içindeki adet ya da Kg' ye göre işlem yapıldığı için adetleri de belirtmem gerekiyor.
Sizlerden ricam DATA sayfası B, C ve D sütunlarındaki verileri A sütununda seçtiğim ürüne göre ürünün birimlerini otomatik seçtirmek istiyorum.

Örneğin TEKLİF sayfası A sütununda “75MM BEYAZ MENTEŞE” seçtiğimde;

DATA sayfası B sütunundaki birimi TEKLİF sayfası D sütununa,
DATA sayfası C sütunundaki adedi TEKLİF sayfası E sütununa, (kutu içindeki adetler)
DATA sayfası D sütunundaki birimi TEKLİF sayfası F sütununa,
otomatik seçerek yapıştırmasını talep ediyorum.

Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

• SATIN ALMA.xls
    344 KB · Gösterim: 4
Yardımınız için teşekkür ederim Ortak_Akıl hocam,

Dosyamın çalışma sisteminin 2. aşamasında; TEKLİF sayfasındaki verileri buton vasıtasıyla "Teklif, SATIN ALMA sayfasına aktarılsın mı? uyarısıyla TEKLİF sayfası 5. satırdaki firmalardan KIRMIZI dolgu ile seçtiğim firmayı ve verileri SATIN ALMA sayfasına aktarmak istiyorum. Aktarılacak verileri ekte bilginize arz ediyorum.

Bu yüzden aktarma sonrası sayfanın temizlenerek KIRMIZI dolgu da yeşile çevrilmesi gerekmektedir. Bu şekilde de formüller silinecektir. Bu yüzden formülsüz ya da makro ile yapabilir miyiz?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-24 at 19.04.32.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-24 at 19.04.32.jpeg
    26.6 KB · Gösterim: 1
Düzenlenmiş dosya ek dedir.

Ekli dosyalar

• SATIN ALMA.xls
    336.5 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Teşekkür ederim Sn. Artemis hocam,

dosyamda bazı değişiklikleri yaparak formüllerin bozulmaması adına koruma ekledim.
#3 mesajda da belirttiğim gibi 2. aşama olarak işleme devam edebilmek için yeni konu açmam gerekir mi yoksa işlemi uygulayabilir misiniz?

şifre 123

Ekli dosyalar

• SATIN ALMA (1).xls
    350.5 KB · Gösterim: 7
Günaydınlar,

TEKLİF sayfası MARKA ve VADE sütunundaki açılır hücreler çalışmıyor ve hata veriyor. Kontrol edebilir misiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri