Soru Accesste Hesaplanmış alana bağlı Hesaplanmış alan oluşturma

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
269
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.

Accesste tablo oluşturuyorum.

MATRAH alanı ekledim. İlk belirlediğimde sayı formatındaydı. Daha sonra bu alandaki veriyle işlem yapan başka bir hesaplanmış alan ekledim. MATRAH alanını Veri türünü Hesaplanmış alan olarak değiştirmek istediğimde 'MATRAH" lanını Hesaplanmış veri türüne ayarlayamazsınız. şeklinde uyarı alıyorum. Çözümü var mı tabloyu baştan oluştursam istediğim olur mu ?

Teşekkürler.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Access hesaplanmış alanı desteklese bile bu alan pek önerilmiyor diye biliyorum,
hesaplanmış alan verisini sorgu ile elde edemiyor musunuz?

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
269
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Sayın halily

Access i aslında çok kullanmıyorum. kendi sorgu oluşturma ekranı mantığını çok anlayamadım, VBA kodlarına aşinayım ama Access te çok kullanmadım genelde Excel.
Basit bir örnek paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Access te yapmak istediklerim.
1-) Bazı kriterlere göre hesaplama yapmak. Örneğin ComboBox ta bir veriyi seçtiysem bir hesap yapsın, seçmediysem başka bir hesap yapsın ve bunu veri tabanına yazsın.
2-) TextBox a bir veri yazınca örneğin Vergi kimlik numarası, Cari listesinde var ise Diğer TextBox a onu getirsin EĞER yoksa ekleme ekranı açılsın. Kaydedince Cari listesine eklesin.
3-) Tüm işlemler bitince excel dökümü olarak verileri belirli kritere göre alsın.

Bunları yapabildikten sonra rapor gibi işlemleri de yapıcam ama adım adım. İlk aşamada bunları yapmak istiyorum.

İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba Sayın halily

Access i aslında çok kullanmıyorum. kendi sorgu oluşturma ekranı mantığını çok anlayamadım, VBA kodlarına aşinayım ama Access te çok kullanmadım genelde Excel.
Basit bir örnek paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Access te yapmak istediklerim.
1-) Bazı kriterlere göre hesaplama yapmak. Örneğin ComboBox ta bir veriyi seçtiysem bir hesap yapsın, seçmediysem başka bir hesap yapsın ve bunu veri tabanına yazsın.
2-) TextBox a bir veri yazınca örneğin Vergi kimlik numarası, Cari listesinde var ise Diğer TextBox a onu getirsin EĞER yoksa ekleme ekranı açılsın. Kaydedince Cari listesine eklesin.
3-) Tüm işlemler bitince excel dökümü olarak verileri belirli kritere göre alsın.

Bunları yapabildikten sonra rapor gibi işlemleri de yapıcam ama adım adım. İlk aşamada bunları yapmak istiyorum.

İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Access bir veritabanıdır kısaca!!!!!
Ve dedikleriniz zaten Excel ile basitçe yapılır.
Bence Accesse bulaşmayın derim ama öğrenmekte zor değil.

Konuyu okuyanlar