• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü 3x3 Bir Tabloya 1'den 3'e Kadar Tekrarsız sayı yazma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

7nin

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Tekrar merhaba. Dün 4x4 tabloya 1 den 4 e kadar olan sayıları her satır ve her sütunda tekrarsız bir şekilde nasıl yerleştirebileceğimi sormuştum. Cevabını sağolsun "askan" isimli kullanıcı vermişti. Ben o formülde 4 yazan yerleri 3 yapınca 3x3 tablo için de aynı şey olur sanmıştım ama olmadı. Acaba aynı şeyi yani 1 den 3 e kadar sayıları 3x3 lük bir tabloya tekrarsız bir şekilde (aynı satır ve aynı sütunda her sayı bir kez kullanılacak) bu sayıları nasıl yerleştirebiliriz? Yine aynı şeyi 5x5 tablo için nasıl yapabiliriz? Cevap verilirse çok mutlu olurum. Saygılar sevgiler.

Sayın 7nin öncelikle forum sitemize hoş geldiniz.
Yeni konu açarken kırmızı bir şekilde uyarı yazısı yer alıyor karşınızda ve ona rağmen örnek belge yüklemeden konu açıyorsunuz.
Lütfen sorunlarınızda örnek dosya yükleyiniz.

İyi çalışmalar

Sayın 7nin öncelikle forum sitemize hoş geldiniz.
Yeni konu açarken kırmızı bir şekilde uyarı yazısı yer alıyor karşınızda ve ona rağmen örnek belge yüklemeden konu açıyorsunuz.
Lütfen sorunlarınızda örnek dosya yükleyiniz.

İyi çalışmalar
Yani bilmediğim için yüklemedim. Ama örnek belge niye yüklüyorum onu anlamadım. Sorumu gayet açık sordum.

Diğer kodla arasındaki farkı izleyin çabucak kavramanız lazım
Değiştirilecek yerleri kendiniz bulun

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
Bu da array ile örnek olan
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ayrıca özellikle 52779 ve VetExc hocalarım dan eğer çözümü var ise let fonksiyonunu ile çözüm paylaşırlarsa bizler için bir beyin fırtınası olmuş olur

Yani bilmediğim için yüklemedim. Ama örnek belge niye yüklüyorum onu anlamadım. Sorumu gayet açık sordum.
Sorunuzu açık sormanız örnek dosya yüklemeyeceksiniz anlamı taşımıyor. Baska sorunlarınızda mutlaka örnek dosya yükleyin.
Bilmiyorsunuz ilk soruda hocalarımız cevapladı ve örnek dosya nasıl hazırlanır bakarsınız.
İyi çalışmalar.

Ayrıca özellikle 52779 ve VetExc hocalarım dan eğer çözümü var ise let fonksiyonunu ile çözüm paylaşırlarsa bizler için bir beyin fırtınası olmuş olur
Günaydınlar,
365 ile rastgele sayı üretimlerinde çok sıklıkla TAŞMA hataları oluşmaktadır. O nedenle, rastgele sayı üretimlerini bir parametre ile tanımlayıp genellikle formülün ilk başlarında değerlendirmeye almak gerekiyor. Kısacası bu gibi sorularda en uygun çözüm makro ile çözüm olmaktadır.

Yine de, 2 ile 6 arasındaki tamsayılar için 365 işlevleriyle çözümüm resimdeki gibidir.
Gerekli açıklamaları yazmaya çalıştım.

R333.png

Ekli dosyalar

• RandomRowColumn.xlsx
    14.4 KB · Gösterim: 4
Diğer kodla arasındaki farkı izleyin çabucak kavramanız lazım
Değiştirilecek yerleri kendiniz bulun

Kod:
Tekrar teşekkür ediyorum çok sağolun. Eksik olmayın. Tamamdır 5x5 i de ben yapacağım.

Excel365 işlevleri kullanılarak Formülle çözüm olarak,
Permutasyon olayı olmadan da yapılabilir aslında.
Çözüm, sonradan aklıma geldi. Ve sitede bulunması açısından çözümü ve dosyayı ekliyorum.
Çözüm resimdeki gibidir.
R353.png

B2 hücresine 1 den Büyük ya da Eşit ve 100 den küçük ya da Eşit bir tamsayı yazın. (Bu n değeri olup istenilen adettir)
C2 hücresindeki formül
Kod:
n değerine bağlı olarak, İstenilen rastgele dizilimler otomatik olarak dökülecektir.

F9 a her basıldığında, farklı bir rastgele dizilim oluşacaktır.

Not : B2 hücresine 100 den Büyük Tamsayı da yazılabilir. Formülün başındaki B2<=100 değerindeki 100 ibaresini değiştirmek yeterli olacaktır. Liste dökülerek oluşacaktır. Ancak, dosyadaki koşullu biçimlendirmeler 100 satır x 100 sütun olarak yapıldı. Koşullu biçimlendirmedeki biçimlendirme aralıklarının da yazılan n değerine göre değiştirilmesi gerekecektir.

Dosyayı da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Random_Row_Column.xlsx
    11.3 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri