Çözüldü 2 liste arasındaki farkları bulup değişen değeri düzeltme Yapılabilir mi?

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Macros

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba;

Excel'de 2 sayfadaki hücreleri stok kodlarına göre karşılaştırırken, stok kodunun karşılığındaki hücre farklı ise değiştirmesini farklı değil ise değiştirmemesini aynen bırakmasını, ve değiştirdiklerini de renkli yapmasını istiyorum.
bir sürü video izledim ama bir türlü ihtiyacım olan formülü elde edemedim.

bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Düzenledim incele dönüş yap. Sayfanın üstüne buton koydum güncelle diye basınca form açılıyor. Ürünün stok kodunu yazıp çağırınca ekrana geliyor oradan yeni fiyatı yazıp kaydet deyince güncelliyor.

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Stok kodunun karşılığındaki hücre farklı ise neyi değiştirmesini istiyorsunuz örnek bir çalışma gönderseniz daha iyi olur.

Macros

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Bende eski bir fiyat listesi var, firmalardan aldığım yeni fiyatlarla bu listeyi güncellemek istiyorum.bazı ürünlerin fiyatları aynı, bazı ürünlerinde yeni listede fiyatları yok.
Listeyi formülle güncellerken değişen fiyatları güncellemesini değişmeyenlere dokunmamasını istiyorum. Bunu bir türlü başaramadım.

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Anladığım kadarı ile bir düzenleme yaptım. Öncelikle eski sayfasında EĞER yeni ürün gelirse giriş formu düzenledim yeni ürünü kayıt edersin. Kayıt yaparken yeni ürünün adını ve stok kodunu yeni sayfasına da kayıt ediyor. Yeni sayfasında da listele butonuna basınca eski yeni fiyatları karşılaştırıp yeni fiyatı getiriyor. incele dönüş yap.

Ekli dosyalar

• FİYAT GÜNCELLEME.xlsm
    33.3 KB · Gösterim: 2

Macros

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Hocam Emeğin için çok teşekkür ederim. Zahmet verdim. Bu dosyayı kendimde çalıştıramadım. Dosya bende biraz kapsamlı, Resmi ekliyorum. Bana listeler geldikçe fiyatı bir seferde güncellemek istiyorum. Mesela a ve b firmalarından fiyatlar geldi, bazı kalemlerde fiyatlar yükselmiş bazı aynı. güncel olan listeden fiyatları değişenleri benim ana listemde düzelttirmek istiyorum. DÜŞEYARA kullanmayı denedim fakat o direkt değiştirdiğinden istediğim sonucu elde edemedim. Mesela şöyle bir formül var mı EĞER seçili hücrede fiyat farklıysa ilk listedekini yaz. EĞER aynıysa birşey yapma gibi.
Formül olursa çok işime yarar direkt listemi güncelleyebilirim.
Tekrar emeğiniz için çok teşekkür ederim.
Ekran Resmi.jpg

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Güncelleme yapacağın sayfa bu ise buna göre bir güncelleme formu açayım stok koduna göre ürünü bulup güncellersin olur mu? dönüş yap.

Macros

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Siteye yüklemeyi denedim ama dosya sunucunun işlemesi için büyük diyor.
dosya.co/rhg1jg5clhj6/ELEKTRİK_MALZEME_FİYATLARI-_2021.xls.html
ben buraya yükledim. ilginize teşekkürler.
Bana bir de bu balığı nasıl tutacağımı iletirseniz çok sevinirim.

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Düzenledim incele dönüş yap. Sayfanın üstüne buton koydum güncelle diye basınca form açılıyor. Ürünün stok kodunu yazıp çağırınca ekrana geliyor oradan yeni fiyatı yazıp kaydet deyince güncelliyor.

Ekli dosyalar

• ELEKTRİK MALZEME FİYATLARI- 2021.xlsb
    1.8 MB · Gösterim: 6
Çözüm

Macros

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Hocam süper olmuş çok teşekkürler. Bunu toplu olarak yapabilirmiyim? yani atıyorum 50 SATIR ürünü bir seferde güncelleyebiliyor muyum? baktım tek tek güncelleme yapabiliyorum.

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Olmaz malesef tek tek çağırmak gerekiyor. Çünkü önce ürünü bulmak lazım ürünüde stok koduna göre buluyorsun 50 stok kodunu nasıl çağırabiliriz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar