• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü 10% Stopaj Hesabı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Brass

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
14
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Örnek dosyada ,aynı üründen farklı fiyat ve miktarda alım yapılıyor, daha sonra ürünlerin bir kısmı o günkü fiyattan satılıyor.
İlgili kurum satılan ürün üzerinden elde edilen kardan 370,42 tl tutarında 10% stopaj kesiyor, yapılan kesintinin nasıl hesaplandığı konusunda yardımcı olabilir misiniz?
İlgilenen Arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• stopaj.xlsx
    9.9 KB · Gösterim: 13
Merhaba
Kârdan % 10 hesaplanınca 370,42 ye ulaşamıyoruz. 354,26 çıkıyor. Eğer 370,42 doğru ise farklı bir hesaplama olmalı.
Ürünlerden;
4 Tanesi Kârlı
1 Tanesi Zararına
1 Tanesi de Başabaş satılmış.
Şöyle bir şey olabilir ; Kârlı satılanlardan % 10 Zararına satılanlar % ..., Başabaş satışlarsan % ... kesinti yapılır gibi.

en yakın haliyle olabilecek

Ekli dosyalar

• stopaj.xlsx
    13.5 KB · Gösterim: 8
Çözüm
en yakın haliyle olabilecek
Öncelikle vakit ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

İşlemleri yapan kurum maliyet hesabında ağırlıklı ortalamayı kullanıyor, bu hesaba göre stopajı 4024,89tl üzerinden yapması gerekir gibi, siz çok yakın sonuca ulaşmışsınız ancak hesaplama konusunda emin olamadım. Tekrar teşekkür ederim

KarıncaZ hocamızın dediği doğru son yasal değişiklerle kar üzerinden %10 stopaj kesiliyor yani sadece kar üzerinden, sizin verdiğiniz rakama ulaşmak için çok araştırma yaptım başka bir veri durumu yok yani sadece kardan kesiliyor.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri